Show mobile menu
Show search control
Show search control
Search Site

High Peak Local Election - Results

Borough Councillor Elections - Results

Barms Ward

Turnout:32.98%

Electorate:1401

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Number of Votes

BROOKE

Seb

(Address in High Peak)

The Conservative Party Candidate

155

MAYERS

Daniel David

Flat 6, 2 Crescent View, Hall Bank, Buxton, Derbyshire, SK17 6EN

The Green Party

78

QUINN

Rachael

45 Nunsfield Road, Buxton, Derbyshire, SK17 7BW

Labour Party

223 

Elected

 

Blackbrook Ward

Turnout:46.19%

Electorate:3507

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Number of Votes

BENNETT

Joshua James

1 White Knowle Close, Buxton, Derbyshire, SK17 9XG

The Green Party

342

BURTON

Eve

9 Princes Road, Chinley, High Peak, SK23 6AB

Conservative Party Candidate

571

Elected

 

HEWITT

Graham

(Address in High Peak)

Liberal Democrat Focus Team

443

 

KAPPES

John

25 Clough Mill, Slack Lane, Little Hayfield, High Peak, SK22 2NJ

Conservative Party Candidate

519

LONGDEN

Edith Claire

(Address in High Peak)

Liberal Democrat Focus Team

607

Elected

 

TOOK

Penny

68a Lower Lane, Chinley, High Peak, SK23 6BD

Labour Party

484

 

Burbage Ward

Turnout:34.4%

Electorate:1593

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Number of Votes

FLOWER

Samantha

6 Wyedale Close, Buxton, Derbyshire, SK17 9RF

The Conservative Party Candidate

232

Elected

GLEW

Anthony Gordon

(Address in High Peak)

Labour Party

175

LEWIS

Ivor Paul

The Flat, The Old Carriage Works, Clough Street, Buxton, Derbyshire, SK17 6LJ

The Green Party

130

 

Buxton Central Ward

Turnout:37.42%

Electorate:2942

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

HILL

Alicia Georgina

51 St Peters Road, Buxton, Derbyshire, SK17 7DX

Conservative Party Candidate

275

KIRKMAN

Josh

51 St Peters Road, Fairfield, Buxton, SK17 7DX

Conservative Party Candidate

235

REYNOLDS

Eileen Jane

16 Davenham Avenue, Buxton, Derbyshire, SK17 6LS

The Green Party

302

STONE

Matt

67 Kings Road, Buxton, SK17 7NE

Labour Party

651

Elected

TODD

Jean Marion

139 Lightwood Road, Buxton, Derbyshire, SK17 6RW

Labour Party

586

Elected

 

 

Chapel East Ward

Turnout:35.19%

Electorate:1705

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

LAMBERT

Jim

Kinder Farm, Chapel-en-le-Frith, High Peak, SK23 0QR

Labour Party Candidate

195

 

PATTERSON

James Robert

78 Manchester Road, Chapel-en-le-Frith, High Peak, Derbyshire, SK23 9TP

Liberal Democrat

65

PERKINS

Jim

74 Horsefair Avenue, Chapel-en-le-Frith, SK23 9SF

The Conservative Party

253 Elected

 

WIGHT

Jeremy Peter

(Address in High Peak)

The Green Party

72

 

 

Chapel West Ward

Turnout:38.62%

Electorate:3887

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BANN

Paddy

45 Thornbrook Road, Chapel-en-le-Frith, SK23 0LT

Independent

368

COWLEY

Adrian Michael

(Address in High Peak)

Labour Party

342

 

COWLEY

Jessica Hannah

(Address in High Peak)

Labour Party

391

RAYWORTH

David Mark John

8 Horderns Lane, Chapel-en-le-Frith, High Peak, SK23 9SX

Liberal Democrat

208

 

SIZELAND

Kath

34 Horderns Park Road, Chapel-en-le-Frith, High Peak, Derbyshire, SK23 9SY

Conservative Party Candidate

656

Elected

TAYLOR

Philip John

30 Brentwood Road, Bamford, Hope Valley, S33 0AG

The Green Party

201

YOUNG

Stewart Paul

16 Hollin Drive, Chapel-en-le-Frith, High Peak, SK23 0NA

Conservative Party Candidate

522

Elected

 

Corbar Ward

Turnout:39.26%

Electorate:3204

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

CROOK

Peter Colin

1 Millcliff, Buxton, Derbyshire, SK17 6QP

The Green Party

420

HALL

Madeline Alice

(Address in High Peak)

Labour Party

435

Elected

 

HEPTINSTALL

Stan

Flat 1, Athelstane Terrace, 7 Manchester Road, Buxton, SK17 6SE

Liberal Democrat

266

KEMP

Tony Arthur

West Lodge, 49 St John`s Road, Buxton, Derbyshire, SK17 6XA

Conservative Party Candidate

445

Elected

 

REDDY

Pam

4 Harris Road, Harpur Hill, Buxton, SK17 9JS

Conservative Party Candidate

388

SCOTT

Adam Lawrence

97 Corbar Road, Buxton, SK17 6RJ

Liberal Democrat

306

 

 

Cote Heath Ward

Turnout:31.72%

Electorate:3159

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

GROOBY

Linda

(Address in High Peak)

Conservative Party Candidate

477

Elected

GRUNDY-GLEW

Catharine Cecilia

(Address in High Peak)

Labour Party

452

 

GYONGYOSI

Laszlo

(Address in High Peak)

Conservative Party Candidate

407

 

SAVAGE

Keith Edward

1 White Knowle Road, Buxton, SK17 9NG

Labour Party

475

Elected

 

Dinting Ward

Turnout:46.97%

Electorate:1797

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

COLLINS

Ray

22A Sunlaws Street, Glossop, Derbyshire, SK13 8EQ

Labour Party

262

 

McBRIDE

Holly

10 Slatelands Road, Glossop, Derbyshire, SK13 6LH

The Green Party

120

 

WHARMBY

Jean

199 Sheffield Road, Glossop, Derbyshire, SK13 8QX

The Conservative Party Candidate

361

Elected

 

WORRALL

Stephen David

16 Wisteria Way, Glossop, Derbyshire, SK13 7ER

Liberal Democrat

90

 

 

Gamesley Ward

Turnout:21.98%

Electorate:1733

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

CROMPTON

Matthew James Andrew

(Address in High Peak)

The Conservative Party Candidate

55

 

McKEOWN

Anthony Edward

14 Cromford Green, Gamesley, Glossop, Derbyshire, SK13 0JB

Labour and Co-operative Party

306

Elected

 

 

Hadfield North Ward

Turnout:25.77%

Electorate:1727

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

HARTINGTON

Lisa

20 Derby Street, Glossop, Derbyshire, SK13 8LZ

The Conservative Party Candidate

82

 

KELLY

Ed

11 Hallmeadow Road, Glossop, Derbyshire, SK13 7RE

Labour Party

242

Elected

 

SUMMERS

Robyn Louise

105 Woodhead Road, Tintwistle, Glossop, Derbyshire, SK13 1HR

The Green Party

110

 

 

Hadfield South Ward

Turnout:32.78%

Electorate: 3346

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

HAIGH

Bev

(Address in High Peak)

Conservative Party Candidate

237

LYNAS

Peter James

The Barn, Hobroyd, Glossop, Derbyshire, SK13 6JW

Conservative Party Candidate

250

McKEOWN

Bob

14 Cromford Green, Gamesley, Glossop, Derbyshire, SK13 0JB

Labour Party

506

Elected

PARRY

Keith Clifford

1 Lawnfold, Hadfield, Glossop, SK13 2EG

Liberal Democrat

133

SHAW

Jo

29 Oakfield Road, Hadfield, SK13 2BN

UKIP

137

SIDDALL

Edward

23 Oakfield Road, Hadfield, Glossop, Derbyshire, SK13 2BN

Labour Party

543

Elected

TOMLIN

Peter James

52 Post Street, Padfield, Glossop, Derbyshire, SK13 1EF

The Green Party

212

 

 

Hayfield Ward

Turnout:48.5%

Electorate:1666

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BURFOOT

David Lawrence

16 Wirksmoor Road, New Mills, High Peak, Derbyshire, SK22 3HU

Liberal Democrat Focus Team

124

HUGHES

Catherine Marion

The Penthouse, 13 - 15 Kinder Road, Hayfield, High Peak, Derbyshire, SK22 2HJ

Labour Party

287

LAWSON

Eva

Farlands Coach House, Kinder Road, Hayfield, High Peak, SK22 2LJ

The Conservative Party Candidate

300

Elected

SHIPLEY

Susan Anne

Noon Sun House, Sycamore Road, Birch Vale, High Peak, SK22 1AG

The Green Party

87

 

Hope Valley

Turnout:53.92%

Electorate:3138

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

COLLINS

Joanna Wiehe

(Address in High Peak)

Green Party Lead Candidate

744

Elected

FARRELL

Charlotte Nancy

30 Brentwood Road, Bamford, Hope Valley, S33 0AG

Green Party Candidate

777

Elected

LAWLEY

Charles Edward

(Address in High Peak)

Conservative Party Candidate

708

SIMM

Jane Margaret

Chandler Cottage, How Lane, Castleton, Hope Valley, S33 8WJ

Liberal Democrats

226

WALTON

Fredrick John

Lydgate Bungalow, Ashopton Road, Bamford, Hope Valley, S33 0AZ

Conservative Party Candidate

728

 

Howard Town Ward

Turnout:36.08%

Electorate:3528

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

ABBOTTS

Rachel

(Address in High Peak)

Labour Party

688

Elected

GREENHALGH

Damien

29 Hadfield Street, Glossop, Derbyshire, SK13 8DX

Labour Party

761

Elected

HODGETTS-HALEY

Robert Anton

105 Woodhead Road, Tintwistle, Glossop, Derbyshire, SK13 1HR

The Green Party

355

KAY

Peter James

126 Padfield Main Road, Padfield, Glossop, SK13 1ET

Conservative Party Candidate

191

SMITHAM

Mark Andrew

3 Duke Street, Glossop, SK13 8JD

Liberal Democrat

170

STARKEY

Dominic Charles

(Address in High Peak)

Conservative Party Candidate

144

 

Limestone Peak Ward

Turnout:33.69%

Electorate:1692

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BISKNELL

Caitlin Janette

124 Brown Edge Road, Buxton, Derbyshire, SK17 7AB

Labour Party

147

 

ROBERTS

Peter Nigel

(Address in High Peak)

The Conservative Party Candidate

320

Elected

 

WIMBERLEY

Daniel John Arabin

1 Old Post Office Row, Main Road, Bamford, Hope Valley, S33 0DY

The Green Party

93

 

 

New Mills East Ward

Turnout:30.99%

Electorate:3091

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

ASHTON

Pam

Hollinhurst Head Farm, New Mills, High Peak, SK22 4QL

Conservative Party Candidate

186

 

ATKINS

Beth

69 Hall Street, New Mills, SK22 3BP

Liberal Democrats

350

 

BARROW

Alan

158 Hayfield Road, Birch Vale, High Peak, SK22 1DF

Labour Party

411

Elected

HUDDLESTONE

Ian Samuel Edward

45 Albion Road, New Mills, High Peak, SK22 3EX

Labour Party

421

Elected

MULDOON

Jim

29 Oakfield Road, Hadfield, SK13 2BN

UKIP

131

 

PRIESTLEY

Virginia Patricia Montagu

Lydgate Bungalow, Ashopton Road, Bamford, Hope Valley, S33 0AZ

Conservative Party Candidate

78

 

SAYCE

Dee

17 Bemrose Gate, Bamford, Hope Valley, S33 0AE

The Green Party

185

 

 

New Mills West Ward

Turnout:42.5%

Electorate:3426

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

ATKINS

Ray

69 Hall Street, New Mills, High Peak, SK22 3BP

Liberal Democrat Focus Team

552

Elected

BODY

Hazel May

2 Longlands Road, New Mills, High Peak, SK22 3BL

The Green Party

318

 

CLARKE

Anne Marie

(Address in High Peak)

Labour and Co-operative Party

527

 

DOWSON

Lance

Fox Cottage, Brookbottom, New Mills, High Peak, SK22 3AY

Labour and Co-operative Party

623

Elected

 

LOCKWOOD

William Edward Leonard

2 Outram Way, Chinley, SK23 6EQ

Conservative Party Candidate

158

 

SHEILS

Edward William

19 Hall Street, New Mills, High Peak, SK22 3BR

Conservative Party Candidate

280

 

WEAVER

Chris

3 Hill Top Rise, Whaley Bridge, High Peak, SK23 7BQ

Liberal Democrat Focus Team

320

 

 

Old Glossop Ward

Turnout:44.55%

Electorate:3724

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BOHAN

Paul Matthew

(Address in High Peak)

The Green Party

455

DOUGLAS

Jamie

11 Derby Street, Glossop, SK13 8LZ

Conservative Party Candidate

591

Elected

HARDY

Paul Francis

112 Simmondley Lane, Glossop, High Peak, SK13 6LX

Conservative Party Candidate

584

Elected

IRWIN

Pat

32 Tredcroft Street, Glossop, Derbyshire, SK13 8EE

Labour Party

500

McCOLL

Kallen

12 Carr Bank, Glossop, SK13 8TT

Liberal Democrat

360

YAMIN

Sheila

94 Church Street, Old Glossop, Glossop, SK13 7RN

Labour Party

549

 

Padfield Ward

Turnout:39.90%

Electorate:1851

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

CROSS

Ollie

Clough House, 41 Castle Hill, Glossop, Derbyshire, SK13 7RR

Labour Party

337

Elected

HARTINGTON

David Mark

20 Derby Street, Glossop, Derbyshire, SK13 8LZ

The Conservative Party Candidate

249

ROBINSON

Rachel Jane

(Address in High Peak)

The Green Party

142

 

 

Sett Ward

Turnout:45.86%

Electorate:1620

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

ASHTON

Tony

Hollinhurst Head Farm, Birch Vale, New Mills, High Peak, SK22 4QL

The Conservative Party Candidate

316

Elected

 

JONES

Aaron Patrick

10 New Street, New Mills, High Peak, SK22 4PE

Labour Party

274

SHIPLEY

Michael John

Noon Sun House, Sycamore Road, Birch Vale, High Peak, SK22 1AG

The Green Party

146

 

 

Simmondley Ward

Turnout:43.75%

Electorate:3415

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BOOTH

Alastair Murray

(Address in High Peak)

Liberal Democrat

117

GARBUTT

Ayshea Christina

9 Green Bank, Simmondley, Glossop, Derbyshire, SK13 6XT

Liberal Democrat

211

 

GARDNER

Stewart

(Address in High Peak)

Labour Party

625

Elected

HAKEN

John

16 Simons Close, Simmondley, High Peak, Derbyshire, SK13 6NE

Conservative Party Candidate

580

Elected

McCABE

Julie Ann

The Barn, Hobroyd, Glossop, SK13 6JW

Conservative Party Candidate

516

O`BRIEN

Melanie Denise

10 Slatelands Road, Glossop, Derbyshire, SK13 6LH

The Green Party

319

 

PHILLIPS

David

7 Longclough Drive, Glossop, SK13 8HN

UKIP

164

 

 

St John's Ward

Turnout:35.88%

Electorate:1530

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BOYLE

Christopher Michael

(Address in High Peak)

UKIP

73

CARVER

Kasey

(Address in High Peak)

Labour Party

180

WHARMBY

George David

199 Sheffield Road, Glossop, Derbyshire, SK13 8QX

The Conservative Party Candidate

283

Elected

 

Stone Bench Ward

Turnout:25.58%

Electorate:3198

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BENNETT

Lynton Stephen

35 Sheldon Road, Fairfield, Buxton, SK17 7TT

Liberal Democrat

111

 

HILL

Elizabeth Jane

(Address in High Peak)

Conservative Party Candidate

210

KERR

David John

(Address in High Peak)

Labour Party

438

Elected

McDOWELL

David Charles

(Address in High Peak)

Conservative Party Candidate

187

REES

Guy Martin

55 Chatsworth Road, Buxton, Derbyshire, SK17 7QN

The Green Party

153

SLOMAN

Fiona

(Address in High Peak)

Labour Party

408

Elected

 

Temple Ward

Turnout:46.8%

Electorate:1800

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

EVENS

Ben

17 Darwin Avenue, Buxton, Derbyshire, SK17 6NF

The Green Party

202

RIDDINGTON

Tony

Wyeside, 24A Macclesfield Road, Buxton, SK17 9AH

Labour Party

261

THRANE

Emily Lilian

2 White Knowle Road, Buxton, Derbyshire, SK17 9NH

The Conservative Party Candidate

364

Elected

 

Tintwistle Ward

Turnout:41.7%

Electorate:1613

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BAKER

Rob

14 West Drive, Tintwistle, Glossop, Derbyshire, SK13 1LX

Labour Party

336 Elected

CROSSLAND

Jill

18-20 New Road, Tintwistle, Glossop, Derbyshire, SK13 1JN

Conservative Party Candidate

223

ROBINSON

Luke Nicholas

(Address in High Peak)

The Green Party

104

 

Whaley Bridge Ward

Turnout:43.12%

Electorate:5174

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

FOX

Alison Freda

The Mount, Elnor Lane, Whaley Bridge, High Peak, Derbyshire, SK23 7JN

Conservative Party Candidate

686

FOX

Andrew Gerald Wainwright

The Mount, Elnor Lane, Whaley Bridge, High Peak, Derbyshire, SK23 7JN

Conservative Party Candidate

613

JONES

Lucas

15 Eccles Close, Whaley Bridge, High Peak, SK23 7RS

The Green Party

726

LOMAX

David William

17 Stoneheads, Whaley Bridge, High Peak, SK23 7BB

Liberal Democrat Focus Team

901 Elected

MORGAN

Lesley Yvonne

25 Clough Mill, Slack Lane, Little Hayfield, High Peak, SK22 2NJ

Conservative Party Candidate

448 

THOMSON

Andy

1 Station View, Whaley Lane, Whaley Bridge, High Peak, SK23 7AE

Liberal Democrat Focus Team

613

THOMSON

Kath

2 Berkley Court, 14 Reddish Road, Whaley Bridge, High Peak, SK23 7DL

Labour Party

790 Elected

THOMSON

Shannon-Kate

2 Berkley Court, 14 Reddish Road, Whaley Bridge, High Peak, Derbyshire, SK23 7DL

Labour Party

744 Elected

WEAVER

Margaret

3 Hill Top Rise, Whaley Bridge, High Peak, SK23 7BQ

Liberal Democrat Focus Team

570

 

Whitfield Ward

Turnout:35.47%

Electorate:1717

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BRAITHWAITE

Keith

(Address in High Peak)

Liberal Democrat

62

OAKLEY

Graham Nigel

3 Bank Street, Glossop, Derbyshire, SK13 8ND

Labour Party

365

Elected

THOMPSON

Patricia Anne

(Address in High Peak)

The Green Party

81

WORRALL

Anne Ross

13 Back Lane, Charlesworth, Glossop, Derbyshire, SK13 5HJ

The Conservative Party Candidate

92

 

Parish Elections - Results

Chapel East

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

ADSHEAD

Jason Peter

33 Bowden Lane, Chapel-en-le-Frith, High Peak, Derbyshire, SK23 0JQ

 

335 Elected

 

McCARTHY

Liam Patrick

9 Bowden Lane, Chapel-en-le Frith, High Peak, SK23 0JQ

Independent

257 Elected

 

MORRISON

Mave

39 Frith View, Chapel-en-le-Frith, High Peak, Derbyshire, SK23 9TT

Labour Party Candidate

202

SMITH

Mike

34 Hayfield Road, Chapel-en-le-Frith, High Peak, SK23 0JF

 

295 Elected

 

 

Chapel West

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

BANNON

Paddy

45 Thornbrook Road, Chapel-en-le-Frith, SK23 0LT

Independent

543 Elected

BROOK

John Howard

8 Leefield Road, Chapel-en-le-Frith, High Peak, SK23 0LF

Independent

479 

DALES

Tony William

47 Manchester Road, Chapel-en-le-Frith, SK23 9SR

Independent

515 Elected

GOURLAY

Nigel Wetters

Ashworth House, Long Lane, Chapel-en-le-Frith, SK23 0TF

Independent

865 Elected

LAWLEY

Charles Edward

9 Knowle Avenue, Chapel-en-le-Frith, High Peak, SK23 0NB

Independent Local Resident

666 Elected

SMITH

Nicholas Henry

19 Long Lane, Chapel-en-le-Frith, High Peak, SK23 0TF

Handyman

360

WALTERS

Stella Pauline

18 Miry Meadows, Chapel-en-le -Frith, High Peak, SK23 9RU

Independent

675 Elected

 

YOUNG

Stewart Paul

16 Hollin Drive, Chapel-en-le-Frith, High Peak, SK23 0NA

Conservative Party Candidate

557 Elected

 

Edale

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

COLLINS

Joanna Wiehe

9 Hope Road, Edale, Hope Valley, S33 7ZF

 

118 Elected

DAMMERY

Alice

Western House, Grindsbrook Booth, Edale, Hope Valley, S33 7ZD

Independent

87

GILBERT

Harry Cedric

Nether Booth Farm, Edale, Hope Valley, S33 7ZH

 

91 Elected

GOULD

John Henry

Lea House, Grindsbrook, Edale, Hope Valley, S33 7ZD

Independent

91 Elected

JACKSON

Morgan Jolyon Ceri

Belmont, Edale, S33 7ZA

 

115 Elected

MORTEN

Julie Lorraine

3 Watermeadows, Hope Road, Edale, Hope Valley, S33 7ZQ

 

128 Elected

 

Tintwistle

Name of Candidate

Home Address

Description (if any)

Results

CROSSLAND

Jill

18-20 New Road, Tintwistle, Glossop, Derbyshire, SK13 1JN

Conservative Party Candidate

188 Elected

DYER

Allan Stuart

(Address in High Peak)

Independent

214 Elected

GRACE

Shaun Conrad

15 New Road, Tintwistle, SK13 1JN

Independent

278 Elected

HODGETTS-HALEY

Robert Anton

105 Woodhead Road, Tintwistle, Derbyshire, SK13 1HR

The Green Party

142

JENNER

Pat

3 North Close, Tintwistle, Glossop, Derbyshire, SK13 1NA

Labour Party

267 Elected

NAZ

Natasha Victoria

9 New Rd, Tintwistle, Glossop, Derbyshire, SK13 1JN

Independent

270 Elected

OWENS

Tony

69 Woodhead Road, Tintwistle, SK13 1JX

 

194 Elected

SCRIVEN

Emily Anne

106 Old Road, Tintwistle, SK13 1JZ

Independent

243 Elected

SHAW

Hazel

(Address in High Peak)

Labour Party

161

STEVENSON

Marianne Clare

5 Church Street, Tintwistle, SK13 1JR

Independent

263 Elected

SUMMERS

Robyn Louise

105 Woodhead Road, Tintwistle, Derbyshire, SK13 1HR

The Green Party

140 

WYNNE

Tom

28 New Road, Tintwistle, Glossop, Derbyshire, SK13 1JN

 

263 Elected